С отговор на въпроса защо най-често се развеждаме
Снимка: Guliver / iStock
Статистиката сочи, че всеки трети брак се разпада. И обичайно двойките живеят в съпружески съюз средно не повече от 10 години. Защо едни бракове устояват, а други се разпадат?
Учените от години се опитват да намерят отговор на този въпрос вглеждайки се в гените както и в околната среда.
Възпитанието на мама
Жените са тези, които по-често подават молба за развод.
Според американски социолози в 69 % от случаите жените са тези, които вземат решение за развод. Нещо повече. Ако на времето родителите не са успели да съхранят брака си, е много вероятно и бракът на техните деца също да се разпадне.
Първите данни от мащабно проучване сред 2 поколения американци, направено през 2004 г. сочат, че брачното поведение на човек се предава по наследство.
40 години по-късно ново проучване потвърждава това. То е проведено от социолози от университетите в Охайо и Северна Каролина и е продължило близо 30 години. Анализирайки данни от 7 000 души, учените изяснили, че като цяло децата копират поведението и семейните навици на майката. Ако тя често влиза в нови връзки (брак, семейно съжителство) и нейните деца следват този модел на поведение.
Още нещо. Ако майката е страдала от депресия, то много вероятно синовете и дъщерите ѝ също да проявят тези симптоми. Да не могат да контролират емоциите си, да влизат в конфликтни, а връзките им да са нетрайни. Когато сключат брак, това се отразява силно на стабилността му.
Най-сложно се справят с брачните отношения тези, чийто майки са били домакини. А тези с работещите майки, често сменят партньорите си, установява проучването.
Ген на изневярата
Според някои проучвания хората с ниски доходи по-често стигат до развод. Бедността и безработицата са причина за 25% от разводите в Русия. Следващата сериозна причина е изневярата, сочат данни.
Склонността към изневери не е толкова свързана с възпитанието, по-скоро е заложена в гените. Тя зависи от мутацията на 11-ата хромозозома, доказаха американски учени от Binghamton University.
Те разпитали 200 млади хора, а след това изследвали и ДНК. Оказало се, че тези, които често изневеряват на партньорите си, имат мутация в гена DRD4 .
Тази мутация прави човек по-безразличен към хормона на щастието – допамин. И, за да изпитат щастие и удоволствие, тези хора се нуждаят от повече стимули.
Освен към изневери, те са по-склонни към алкохолизъм, употреба на наркотици и хазарт.
Учените се презастраховат с обяснението, че не винаги носителите на мутацията в гена DRD4 „кривват“ от пътя. Едва половината от анкетираните, признали, че са изневерявали. От друга страна почти 25% от тези, които не били носители на този ген, също имали изневери.
Щастливи заедно
Учените допускат, че вариантът на гена DRD4, който се свързва с изневярата, е по-чест у народи, при които преобладава полигамията.
Той дава шанс за продължение на рода и при неблагоприятни условия и жените са можели да родят здрави деца.
Според антрополози от Калифорнийския университет, полигамните семейства са имали повече ресурси в сравнение с моногамните. Благодарение на това жените са успявали да съхранят здравето и потомството си. А техните съюзи били устойчиви и на практика не са се разпадали.
Учените извели формулата на идеалния брак за тези култури, в които се е наложила моногамията.
Формулата
Мъжът да е по-голям няколко години от жената
За да бъдат отношенията стабилни, мъжът трябва да е малко по-възрастен от жената, а жената да е добре образована.
Анализирайки данни от над 2000 семейства, живели заедно повече от 5 години, швейцарски и британски учени установили, че ако жената е 5 и повече години по-малка от мъжа, шансът да останат заедно е шест пъти по-висок, в сравнение с двойки, без разлика във възрастта.
Да са образовани
По-стабилни са браковете между образовани хора – вероятността съюзът да оцелее е 2 пъти по-голям от средностатистическите двойки. А, ако жената е отделила повече време за образованието си от мъжа, 8 пъти.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари